تبلیغات
GESSEYE DELLLLLLLL - وحشت آمریکایی ها از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی
جمعه 13 خرداد 1390

وحشت آمریکایی ها از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی

   نوشته شده توسط: taktar taktar    

وزیر دفاع آمریکا از "توانایی" ایران در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین ابراز نگرانی کرد و گفت: این کشور می تواند با این ابزار در عراق و افغانستان برای آمریکا دردسر درست کند
به گزارش پایگاه 30A30.IR رابرت گیتس روز پنجشنبه در یک کمیته مجلس سنا در پاسخ به نگرانی های نمایندگان در مورد انتقال فناوری ساخت هواپیماهای بدون سرنشین تجسسی و جنگی به "دشمنان" آمریکا اظهار نظر می کرد، او گفت نیروهای ارتش آمریکا تاکنون در وضعیتی نبوده اند که فناوری هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته علیه آنها به کار گرفته شود
به گزارش 30A30.IR به نقل از بی بی سی با این حال او به دو نقطه آسیب پذیر آمریکا در این زمینه اشاره کرد: استفاده احتمالی کشوری مانند ایران از این هواپیماها و همچنین افتادن آنها به دست پیکارجویانی که با آمریکا می جنگند.
او گفت: "کشورهایی مانند ایران درحال توسعه فناوری خود در زمینه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین (یو اِی وی) هستند و در این زمینه قابلیت های دارند.... این مایه نگرانی است زیرا یکی از مواردی است که اگر آنها بخواهند می توانند در عراق و در افغانستان برای ما مشکل درست کنند.
" اما وزیر دفاع آمریکا افزود که نگرانی اصلی او این است که دست تروریست ها به این فناوری برسد. او گفت: "نگرانی من این خواهد بود که قابلیت های اینچنینی به دست عوامل غیردولتی که می توانند از آنها برای مقاصد تروریستی استفاده کنند بیافتد.
" ارتش آمریکا یک سال قبل اعلام کرد که جت های جنگنده آمریکایی روز ۲۵ فوریه 2009 یک هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین ایران را در حدود صد کیلومتری شمال شرق بغداد سرنگون کرده اند. سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به آن ادعا، آن را مبهم خواند و از آن اظهار بی اطلاعی کرد. دولت آمریکا بارها ایران را به ایجاد بی ثباتی در عراق از طریق تسلیح و آموزش شبه نظامیان شیعه متهم کرده است.
ایران این اتهامات را رد کرده و گفته است که این حضور نظامی آمریکاست که باعث خشونت ها می شود. ایران در سال های اخیر به توسعه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین نظامی پرداخته و آنها را در جریان رژه ها و تمرین های نظامی نمایش داده است. ایران اواخر سال 2008 گفت که نسل تازه ای از "هواپیماهای بدون سرنشین تجسسی" ساخته است که قادر به ارسال پخش زنده تصاویر "از نواحی تحت کنترل دشمن" است.
به گزارش خبرگزاری فارس احمد وحیدی وزیر دفاع ایران نیز اخیرا اعلام کرد که دو خط تولید ساخت هواپیماهای "پیشرفته" بدون سرنشین در کشور افتتاح شده است.
بنابه این گزارش او گفت که این هواپیماها قادر به "تجسس، شناسایی و حتی حمله با دقت بالا" هستند. ارتش آمریکا در عراق و افغانستان به طور گسترده از هواپیماهای جنگی بدون سرنشین که گاه مستقیما از آمریکا کنترل می شوند برای تعقیب و کشتن شورشیان استفاده کرده است.
آمریکا همچنین از این هواپیماها که اکنون ابزار مهمی در جنگ افزار آن تلقی می شود برای شناسایی و هدف قرار دادن اعضای مظنون القاعده و طالبان در پاکستان استفاده کرده است.